Hakkımızda

Estemedi, estetik ve medikal gereksinimleriniz için sizi, alanında deneyimli kurum ve uzman doktorlarla buluşturan ücretsiz bir asistanlık hizmetidir. Estetik, göz sağlığı, saç ekimi, diş tedavisi ve estetiği, kısırlık tedavisi, ortopedi, kalp ve damar cerrahisi gibi sağlık sektörünün birçok alanında ihtiyaç duyduğunuz tedavi için en uygun merkezi, sürekli genişleyen ağımız içerisindeki sağlık kuruluşları arasından seçmeniz konusunda size yardımcı oluyoruz...
Hasta Yorumları
 

EsteSocial

Paylaştığınız için teşekkürler...

Yetişkin akne tedavisi

Ellerinizi çekin. Sivilceleri ve diğer sivilce lekelerini kurcalamak, sıkmak, dokunmak isteğine karşı direnin. Dokunmak ve sıkmak lekeleri kötüleştirebilir, yaraların süresini uzatabilir, irin ve sebumu cildin derinine itebilir ve enfeksiyon, kabuklanma, yara izi ve ciltte renk farklılıklarına yol açabilir.

Nazik olun. Sivilcesi olanlar arasında diğer ortak bir dürtü de aşırı ovma, aşırı temizleme ve aşırı tedavi etmedir. Cildinizi çok sık yıkamak daha fazla tahrişe neden olabilir. Yumuşak bir sabun veya temizleyici ve ılık suyla, günde iki defa yüzünüzü yıkayın ve havluyla kurulayın.

Tahriş edicilerden kaçının. Kişisel bakım ürünlerinin bazı türlerinin cildinizi yaktığını veya tahriş ettiğini fark etmişsinizdir. Alkol ve astringent, çok aşındıran arındırıcı, terli saç bantları, yağlı saç veya yüzünüze değen kozmetik ürün ve kakao yağı içeren nemlendiricilere karşı yüzünüzün verdiği tepkiyi inceleyin. Gözenekleri tıkamayan, su bazlı ya da komedojenik olmayan ürünleri tercih edin.

Güncel tedavileri deneyin. Etkilenmiş cilde doğrudan güncel tedavileri uygulamak, büyük ihtimalle akne tedavisindeki en yaygın yaklaşımdır. Kremler ve jellerdeki yaygın malzemeler benzoil peroksit, salisilik asit, retinoidler ve antibiyotiklerdir. Benzoil peroksit, akneye neden olan bakteriyi ve ölü hücreleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur, salisilik asit ve retinoidler ise gözenekleri açmaya ve sivilce oluşumunu önlemeye yarar. Antibiyotikler, tıkalı ve iltihaplı gözeneklere neden olan bakterileri yok eder. Olası tahrişi önlemek için, güncel bir akne ilacı uygulamak için yüzünüzü yıkandıktan sonra yaklaşık 15 dakika bekleyin. Sizin için doğru olan tedavi türünü öğrenmek için bir doktor veya dermatologla konuşun

Oral tedavileri tercih edin. Doktorunuz veya dermatologunuz akne tedavisi için ağızdan ilaç almanızı önerebilir. Oral bir antibiyotik, cildinizde mevcut sivilce tetikleyici bakteri miktarını azaltma konusunda yardımcı olabilir. Oral retinoidler, şiddetli kistik akne için gerekli olabilir. Oral kontraseptifler, bir kadının cildinde üretilen sebum mşktarını azaltmaya yardımcı olur, böylece de sivilce çıkmasını azaltır.

İleri tedavileri araştırın. Bazı durumlarda, dermatologlar akne tedavisi çin ofis içi işlemleri önerirler. Yara ve iltihabı önlemek için kimyasal peeling, lazer veya ışık terapisi, manüel kurutma veya siyah nokta ya da kistlerin boşaltılması veya kortikosteroid enjeksiyonları yaptırmanız gerekebilir.

Hangi tedavi planı sizin için doğru olursa olsun, tüm ilaç talimatlarını okuyun ve doktorlarınızın tavsiyelerinden çıkmayın. Hızlı sonuçlar beklemeyin çünkü ciltteki gelişmelerin gözle görülebilmesi için 6-8 hafta gerekebilir. Birçok akne tedavileri aynı zamanda, cildinizin güneşe karşı daha hassas olmasına neden olacaktır, bu nedenle söylendiği gibi kullanılmaları önemlidir.