Hakkımızda

Estemedi, estetik ve medikal gereksinimleriniz için sizi, alanında deneyimli kurum ve uzman doktorlarla buluşturan ücretsiz bir asistanlık hizmetidir. Estetik, göz sağlığı, saç ekimi, diş tedavisi ve estetiği, kısırlık tedavisi, ortopedi, kalp ve damar cerrahisi gibi sağlık sektörünün birçok alanında ihtiyaç duyduğunuz tedavi için en uygun merkezi, sürekli genişleyen ağımız içerisindeki sağlık kuruluşları arasından seçmeniz konusunda size yardımcı oluyoruz...
Hasta Yorumları
 

EsteSocial

Paylaştığınız için teşekkürler...

Organ Nakli

Günümüzde organ yetmezliğinin tedavisinde hastanın yaşam kalitesi ve yaşam süresinin uzunluğu açısından en iyi yöntemin organ nakli olduğu kabul edilmektedir. Organ nakli veya transplantasyonu, organ bağışçısı tarafından verilen sağlam organın bir parçası ya da tamamının, alıcının hasarlı veya çalışmayan organı yerine konmak üzere, bir vücuttan diğerine nakledilmesidir. Bağışlanan organa göre bağışçı yaşayan bir kişi veya kadavra olabilir. Böbrek nakli, karaciğer nakli ve kemik iliği nakli en sık uygulanan organ nakli türleridir. Bunlarla beraber tıpta yaşanan son gelişmeler ile artık insan vücudunun birçok organı nakledilebilmektedir.

Organ nakli açısından en önemli sorun bağışçı sayısının azlığıdır. Bu neden pek çok ülkede gönüllü bağışçılığı teşvik eden kampanyalar düzenlenerek organ bağışı yaygınlaştırılmaya çalışılmaktadır. 18 yaşını doldurmuş ve akıl sağlığı yerinde olan herkes organlarının bir kısmını ya da tamamını bağışlayabilir. Organ nakli yapılması için bağışçı ile alıcı arasında kan grubu ve doku grubu uyumu bulunması gereklidir. Bunlar yanında tıbbi aciliyet durumu da organ nakline karar verilmesi açısından önemli bir konudur.

Organ nakli, canlı bağışçılardan ya da beyin ölümü gerçekleşmiş, hayata dönme şansı bulunmayan kişilerden alınan organlarla gerçekleştirilir. Böbrek nakli gibi bazı durumlarda organın tamamının nakledilmesi gerekirken, karaciğer ve pankreas örneklerinde görüldüğü gibi bazen organın bir parçasının nakledilmesi de yeterli olmaktadır. Organ nakli canlı bir kişinin bağışı ile gerçekleştirilecekse o organın insan vücudunda iki adet bulunması şarttır. Eğer kadavradan organ nakli yapılacak ise, alınacak organın henüz zarar görmemiş olması çok önemlidir. Bunun için bağışçının beyin ölümünün ardından organlarının vakit kaybetmeden yeni hayatlara can vermesi sağlanmalıdır. Tıp dünyasının, özellikle organ nakli alanında gösterdiği gelişmeler, organ bağışının yaygınlaşması ve teknolojik standartların yükselmesi ile organ sırası bekleyenler için her gün yeni umutlar doğmaktadır.

Kemik İliği Nakli

Kemik İliği Nakli.Kemik iliği ya da kök hücre nakli, lösemi hastalığının tedavis...

Karaciğer Nakli

Karaciğer Nakli.Karaciğer yetmezliği hastalığının tedavisinde en iyi sonuç veren...

Böbrek Nakli

Böbrek Nakli.Böbrek yetmezliği hastalığının en iyi tedavi yöntemi böbrek naklidi...