Hakkımızda

Estemedi, estetik ve medikal gereksinimleriniz için sizi, alanında deneyimli kurum ve uzman doktorlarla buluşturan ücretsiz bir asistanlık hizmetidir. Estetik, göz sağlığı, saç ekimi, diş tedavisi ve estetiği, kısırlık tedavisi, ortopedi, kalp ve damar cerrahisi gibi sağlık sektörünün birçok alanında ihtiyaç duyduğunuz tedavi için en uygun merkezi, sürekli genişleyen ağımız içerisindeki sağlık kuruluşları arasından seçmeniz konusunda size yardımcı oluyoruz...
Hasta Yorumları
 

EsteSocial

Paylaştığınız için teşekkürler...

Meme Kanseri Riskni Azaltmak İçin Turuncu Gıdalar Yiyin

Yeni bir çalışma, kanlarında karotenoid düzeyi yüksek olan kadınların meme kanseri riskinin düşük olduğunu göstermektedir.

Karotenoidler, bitkilerin kloroplast ve kromoplastlarında ve algler, bazı bakteriler ve bazı mantarlarda gibi fotosentetik organizmalarda bulunan organik pigmentlerdir.

World's Healthiest Foods intenet sitesine göre, yüksek kerotenoidli besinler A vitamini deposu, hücreleri serbest radikallerden koruyor, antioksidan bakımından zengin, bağışıklık sistemini güçlendirici ve üreme sisteminin sağlıklı işlemesini sağlıyor.

Brigham & Kadın Sağlığı ve Harvard Tıp Okulu'nda Tıp Bölümü'nden A. Heather Eliassen of the Channing Division of Network Medicine isimli yeni bir araştırmada, 3,000 vaka deneği ve 3,956 kontrol deneğinden oluşan sekiz araştırmanın analizleri yürütülerek, yüksek pigment seviyesinin meme kanseri riskini azalttığı görüldü.

Araştırma bulguları, östrojen hormonuna tepki olarak büyüyen östrojen reseptörüne -meme kanseri- dair güçlü kanıtlar ortaya koydu.

Çalışmanın yazarları çalışmada şöyle yazdılar: "ER-negatif tümörlerde incelediğimiz karşıt birleşimlerin, bu zayıf tümör çeşidinin tahminindeki ilk değiştirilebilir risk etkenleri olarak karotenoidleri ortaya çıkardığını gördük."

Ayrıca, karotenoidlerin ER-pozitif meme kanserlerinin büyümesini engellediğini gösteren kanıtlar da vardır, diğer risk etkenlerini ortadan kaldıran hormonla alakalı birleşimle tarafından etkisinin gizleniyor olması da mümkündür, şeklinde upi.com'da belirtildi.

Ancak, "karotenoid bakımından zengin meyve ve sebzelerin bulunduğu bir beslenme, meme kanserinin düşük olması ihtimali gibi sağlığa birçok fayda sağlamaktadır." şeklinde belirtiyor araştırmacılar.

Karotenoidler havuç, kayısı, mango, kabak, papaya ve tatlı patateste bulunur. Ispanak ve lahana gibi yeşil sebzeler de beta-karoten içerir ve en iyi lutein kaynaklarıdır şeklinde belirtiyor haber.

Somon, kabuklu deniz ürünleri, süt ve yumurta sarısında da karotenoid sağlayan kaynaklar vardır.

Çalışma, Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisi'nde yayımlanmıştır.