Hakkımızda

Estemedi, estetik ve medikal gereksinimleriniz için sizi, alanında deneyimli kurum ve uzman doktorlarla buluşturan ücretsiz bir asistanlık hizmetidir. Estetik, göz sağlığı, saç ekimi, diş tedavisi ve estetiği, kısırlık tedavisi, ortopedi, kalp ve damar cerrahisi gibi sağlık sektörünün birçok alanında ihtiyaç duyduğunuz tedavi için en uygun merkezi, sürekli genişleyen ağımız içerisindeki sağlık kuruluşları arasından seçmeniz konusunda size yardımcı oluyoruz...
Hasta Yorumları
 

EsteSocial

Paylaştığınız için teşekkürler...

İlgili Sayfalar

Iyi El Yıkama Hijyeni İçin Rehber

Ellerinizi yıkama eylemi çok basit görünür. Aslında, birçok kişi soğuk algınlığı ve grip mevsimi tehdidinde veya yeni bir enfeksiyon tehlikesinde ciddiye alır bunu. Ama bu basit hareketin, mikrop ve bulaşıcı hastalıkların yayılmasına karşı değerli bir silah olduğu kanıtlanmıştır.

Ellerimiz temiz görünebilir ama her yerdeki mikropları toplarlar. Soğuk algınlığı ve grip sezonu sırasında veya bulaşıcı salgınlar sırasında, diğer insanların öksürük ve hapşırmalarından gelen minik, mikrop dolu damlacıklar ile temas edebiliriz. Gıdalara dokunma bizi mikroplarla temasa geçirir ve gün içinde birçok paylaşılan şeye dokunuruz: Asansör düğmeleri, merdiven korkulukları, kapı tokmakları, metro direkleri, market arabaları, telefonlar, klavyeler. Ve bize, tuvaleti kullandıktan sonra ellerin yıkanması gerektiğinin öğretilmiş olması boş yere değil.

Mikroplarla olan temasımız; yüzümüze dokunmak, el sıkışmak, sarılmak ve sosyal olmak gibi insani eğilimlerimizde birleşir ve mikroplarımızı yayma ve paylaşmaya başlarız.

Etkili el yıkama veya alkol bazlı el dezenfektanı kullanma, birçok mikrobun ellerimizden gitmesini sağlayacaktır ve kendimize ve diğerlerine karşı olan riskimizi azaltacaktır.Doğru el yıkama nasıl olur?

• Önce tüm yüzük veya mücevheri çıkarın çünkü bunlar mikropları tutar veya saklarlar.

• Ilık suyla ellerinizi ve bileklerinizi ıslatın.

• Ellerinizi normal bir sabunla ovalayın.Parmaklarınızı iç içe geçirin ve aralarını ovalayın. Eklemlerinize ve tırnaklarınıza dikkat ederek, ellerinizi diğerinin avuç kısmıyla ovalayın. Başparmaklarınızı, diğer elinizle tutarak ovalayın. Aynısını bileklerinize de yapın. 'İyi ki doğdun' şarkısını söylemeye yetecek vakit olan 15 saniye boyunca ellerinizin her yerini köpürtün.

• Ilık akan suyun altında ovalayarak, ellerinizi ve bileklerinizi iyice durulayın.

• Temiz bir havlu veya kağıt havlu ile ellerinizi yavaşça silin ya da kurutma makinesiyle kurulayın.

• Musluğu kapatmak için bir kağıt havlu kullanın.Aynı kağıt havlu kapıyı açmak için de kullanılabilir böylece kapı kolundan herhangi bir bakteri veya virüs kapmazsınız.