Hakkımızda

Estemedi, estetik ve medikal gereksinimleriniz için sizi, alanında deneyimli kurum ve uzman doktorlarla buluşturan ücretsiz bir asistanlık hizmetidir. Estetik, göz sağlığı, saç ekimi, diş tedavisi ve estetiği, kısırlık tedavisi, ortopedi, kalp ve damar cerrahisi gibi sağlık sektörünün birçok alanında ihtiyaç duyduğunuz tedavi için en uygun merkezi, sürekli genişleyen ağımız içerisindeki sağlık kuruluşları arasından seçmeniz konusunda size yardımcı oluyoruz...
Hasta Yorumları
 

EsteSocial

Paylaştığınız için teşekkürler...

Hindistan Cevizi Yağı Çürüklerle Mücadele Edebilir

Sindirilmiş Hindistan cevizi yağı, diş çürümesine neden olan bakterilere saldırabiliyor.Warwick Üniversitesi Genel Mikrobiyoloji Derneği Sonbahar Konferansında çalışmalarını tanıtan bilim adamları, Hindistan cevizi yağının, ticari diş bakım ürünlerine dahil edilebilecek doğal bir antibiyotik olduğunu söylüyorlar.

İrlanda Athlone Teknoloji Enstitüsü ekibi, Hindistan cevizi yağının içindeki doğal şekilde bulunan anti bakteriyel hareketi ve sindirime benzer bir işlemde enzimlerle tedavi edilen Hindistan cevizi yağını test etti. Yağlar, ağızda yaygın olarak görülen Streptococcus bakterisinin özelliklerine karşı test edildi. Enzim modifiyeli Hindistan cevizi yağının, diş çürümesinin önemli bir nedeni ve asit-üreten bir bakteri olan Streptococcus mutanlar dahil Streptococcus bakterisinin birçok özelliğinin gelişimini büyük ölçüde engellediğini gördüler.

Birçok önceki çalışmalarda, kısmen sindirilmiş gıdaların mikro-organizmalara karşı aktif olduğu gösterilmiştir. Enzim modifiyeli süt konusundaki önceki çalışmalar, diğer enzim modifiyeli gıdaların bakteriler üzerindeki etkisini araştırmak için grubu harekete geçiren S. mutanlarının bağlanmasını azaltmanın mümkün olduğunu gösterdi.

İleri çalışma, Hindistan cevizi yağının moleküler düzeyde S. bakterisiyle nasıl etkileşime geçtiğini ve bakterinin başka hani özelliklerine ve mayasına karşı koyduğunu inceleyecek. Athlone Teknoloji Enstitüsü grubu tarafından yapılan ek testte, enzim modifiyeli Hindistan cevizi yağının pamukçuğa neden olabilen Candida albicanlarının mayalanmasına da zarar verdiği bulundu.

Araştırmacılar, enzim modifiyeli Hindistan cevizi yağının ağız sağlığı sektörüne özel bir ilgi oluşturabileceğini ve pazarlanabilir bir anti mikrobiyal olabileceğini göstermektedir. Araştırmanın öncüsü Dr. Damien Brady şunları söyledi: ''Diş çürükleri, sanayileşmiş ülkelerde çocukların % 60-90'ını ve yetişkinlerin büyük bir çoğunluğunu etkileyen, genellikle göz ardı edilen bir sağlık sorunudur. Diş hijyeni ürünlerine enzim modifiyeli Hindistan cevizi yağı eklemek, nispeten düşük konsantrasyonlarda kullanıldığından özellikle de kimyasal takviyeler için cazip bir alternatif olacaktır. Ayrıca, artan antibiyotik direnci ile mikrobik enfeksiyonla mücadele için yeni yollara dikkatimizi vermek önemlidir. "

Çalışma ayrıca insan bağırsağındaki anti bakteriyel aktiviteyi anlamamıza da katkıda bulunuyor. "Verilerimiz gösteriyor ki insan sindirim ürünleri anti mikrobiyal aktiviteler göstermektedir. Bu, bakterilerin sindirim sistemini döşeyen hücreleri nasıl koloni ettiğini açıklayabilir.'' diyor Dr. Brady. "Bizim araştırmamız, sindirilmiş süt proteininin insan bağırsak hücrelerine tutunan zararlı bakterileri azaltmakla kalmadığını fakat aynı zamanda da bazılarının hücreye girmesini engellediğini de göstermiştir. Şu anda, hastalıklar ve hastalığa neden olan bakterileri nasıl etkilediğini belirlemek için Hindistan cevizi yağı ve diğer enzim modifiyeli gıdaları araştırıyoruz.''diye belirtti.