Hakkımızda

Estemedi, estetik ve medikal gereksinimleriniz için sizi, alanında deneyimli kurum ve uzman doktorlarla buluşturan ücretsiz bir asistanlık hizmetidir. Estetik, göz sağlığı, saç ekimi, diş tedavisi ve estetiği, kısırlık tedavisi, ortopedi, kalp ve damar cerrahisi gibi sağlık sektörünün birçok alanında ihtiyaç duyduğunuz tedavi için en uygun merkezi, sürekli genişleyen ağımız içerisindeki sağlık kuruluşları arasından seçmeniz konusunda size yardımcı oluyoruz...
Hasta Yorumları
 

EsteSocial

Paylaştığınız için teşekkürler...

Facebook Kullanımı Özkontrol Kaybına Neden Olabilir

Tüketici Araştırmaları Dergisi'ndeki yeni bir çalışmaya göre online sosyal ağlara katılma, bazı kullanıcılar arasında öz-kontrolü düşürerek müşterinin huzuru üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilir.

"Online sosyal ağları kullanmak, benlik saygısı ve huzur üzerinde olumlu etkiler yaratabilir. Ancak, öz-değerdeki bu artan duyguların davranışlar üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Çünkü kullanıcılar yakın arkadaşlıklarına yansıttıkları görüntüyle ilgilenirler ve sosyal ağları kullanmak, yakın arkadaşlarının sosyal ağlarını incelerken odaklanan kullanıcılarda benlik saygısını artırır. Benlik saygısındaki bu anlık artış, herhangi bir sosyal ağı inceledikten sonra öz-kontrollerinde bir azalmaya neden olur." yazarlar Keith Wilcox (Columbia Üniversitesi) ve Andrew T. Stephen (Pittsburgh Üniversitesi) böyle anlatıyorlar.

Online sosyal ağlar, toplum üzerinde temel bir etkiye sahiptir. Bunların en büyükleri Facebook, bir milyardan fazla aktif kullanıcıya sahiptir. Sosyal bir ağ kullanmanın, tüketicilerin günlük yaşamlarında yaptıkları seçenekler üzerinde bir etkisi var mıdır? Eğer varsa, tüketicilerin huzuru üzerinde ne tür etkileri vardır?

Bir dizi ilginç çalışma gösteriyor ki; Facebokk kullanımı yakın arkadaşlarının sosyal ağlarını incelerken odaklanan kullanıcılarda öz-kontrolünü düşürür. Özellikle de yakın arkadaşlarınınkine odaklanan tüketicilerin, artmış benlik saygısına bağlı olarak Facebook'ta gezindikten sonra daha sağlıklı bir atıştırmalık seçme ihtimali daha yüksektir. Daha fazla Facebook kullanımı, kendi sosyal ağlarında birçok yakın arkadaşı olan tüketicilerde daha yüksek bir vücut-kitle indeksi, artmış tıkınırcasına yeme, düşük bir kredi puanı ve kredi kartı borç seviyesinin yüksek olması ile ilişkilidir.

"Bu sonuçlar, insanların akıllı telefonlar ve diğer araçlar yoluyla her zaman her yerde sosyal ağlara ulaşması ve bunların yanı sıra sosyal ağlara erişimin dünya çapında yayılmasıyla buna harcanan vaktin artmasıyla ilişkilidir. Kendine gelen bu öz-kontrol, sosyal düzeni ve kişisel refahı korumak adına önemlidir ve bu sinsi durumun yaygın etkileri de meydana gelebilir. Bu, özellikle gençler ve sosyal ağların en fazla kullanıcıları olan genç yetişkinler için doğrudur ve günlük yaşamlarının normal bir parçası olarak sosyal ağları kullanarak büyümektedirler." şeklinde sonuca vardı yazarlar.