Hakkımızda

Estemedi, estetik ve medikal gereksinimleriniz için sizi, alanında deneyimli kurum ve uzman doktorlarla buluşturan ücretsiz bir asistanlık hizmetidir. Estetik, göz sağlığı, saç ekimi, diş tedavisi ve estetiği, kısırlık tedavisi, ortopedi, kalp ve damar cerrahisi gibi sağlık sektörünün birçok alanında ihtiyaç duyduğunuz tedavi için en uygun merkezi, sürekli genişleyen ağımız içerisindeki sağlık kuruluşları arasından seçmeniz konusunda size yardımcı oluyoruz...
Hasta Yorumları
 

EsteSocial

Paylaştığınız için teşekkürler...

Çikolata: Kalp Dostu Tedavi?

Çikolatanın tereyağı kadar sağlıklı olduğunun keşfedilmesi çok zaman önce değildi. Fakat artık değil.

Çikolata, çok da günahkar bir abur cubur olmadığı konusunda yeteri kadar ün kazanmıştır. Gerçek gibi görünse de, araştırma bir çeşit çikolatanın sadece lezzet bakımından değil, aynı zamanda elma, üzüm, yeşil çay ve kırmızı şarapta bulunan aynı koruyucu antioksidanlar bakımından da zengin olduğunu ortaya koymuştur.

Yani çikolata yeni bir süper yiyecek mi? Pek sayılmaz. Ama giderek artan kanıtlar, çikolatanın suçlu bir zevk vermesinden daha fazlasını sunduğunu gösteriyor.

Ağaçlardan Tedavi

Çoğumuz çikolatanın bitki bazlı bir gıda olduğunu düşünmeyiz fakat öyledir. Çikolata, Theobroma kakao ağacının tohumundan elde edilir. Kakao çekirdekleri olarak da bilinen bu tohumlar, kardiyovasküler hastalıklara karşı korunmada yardımcı oldukları düşünülen doğal antioksidanlar olan flavonoidler bakımından da son derece zengindir.

Hasat yapıldığında, kakao çekirdekleri kurumadan, kavrulmadan ve bildiğimiz ve sevdiğimiz çikolata ürünleri içine işlenmeden önce fermantasyona bırakılır.

Ancak tüm çikolata eşit üretilmezler. İşleme, kakao çekirdeklerinde mevcut olan birçok doğal flavonoidi tahrip eder ve alkalize edilmiş çikolata ürünleri, kendi doğal güzelliklerinden arındırılmıştır.

İşte sadece kakao bakımından zengin olan bitter çikolatanın yararlı olduğu görülmektedir. Beyaz çikolata değil. Sütlü çikolata da değil. Zengin olan sadece bitter çikolatadır.

Sağlığa Faydaları

Peki, çikolatanın tam olarak sunması gerekenler nelerdir? Çeşitli araştırmalar, küçük miktarlarda bitter çikolata yemenin aşağıdaki şekillerde kardiyovasküler sağlığı koruyabileceği düşünülmektedir:

Geliştirilmiş endotelyal fonksiyon: Birkaç küçük ölçekli çalışma, bitter çikolatanın arterlerin esnekliğini korumasına ve kan damarlarını dolduran endotelyal hücrelerin işleyişlerini geliştirerek kolay kan akışına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Sigara içen erkeklerin incelendiği bir çalışmada, küçük bir parça bitter çikolata yedikten sadece 2 saat sonra, katılımcıların 8 saate kadar süren endotelyal işlevlerinde gözle görülür bir gelişme olduğu gözlemlenmiştir.

Azaltılmış kan basıncı: Yüksek kan basıncı olan erkek ve kadınların katıldığı bir çalışmada, 15 gün boyunca her gün yaklaşık 43 gr bitter çikolata yiyenlerim hem sistolik hem de diyastolik kan basıncında düşüş gözlemlenmiştir.

Sonuçlar, 55 ile 64 yaşları arasında ve yüksek tansiyonu olan kişilerle yapılan başka bir araştırmada da aynıydı. Diyetlerine 2 hafta boyunca günlük belirli bir miktar bitter çikolata ekleyen katılımcıların kan basıncında önemli bir düşüş gözlemlendi. Ama çikolatasız geçen sadece 2 günün sonunda, kan basıncı okumaları önceki seviyelere geri döndü.